Ak sa máte stať veriteľom, je dobré si jednoznačne zabezpečiť to, aby dlžník splatil svoj dlh včas. Keďže je toto veľmi ťažko zabezpečiteľné, zákon dáva možnosti, ktoré vám pomôžu v organizácii, prípadnom dokazovaniu a vymáhaniu dlhu. Takým spôsobom, ktorý vám má pomôcť sa s dlžníkom dohodnúť na splácanie dlhu, je aj zmenka. Naopak dlžník vďaka zmenke dostane prehľad o splácaní dlhu, môže si ujasniť svoje povinnosti voči veriteľovi.
Zmenku stanovuje a hovorí o nej Zmenkový a šekový zákon č. 191/1950 Zb., nazývaný aj ako Zákon o zmenkách a šekoch.
Zmenka je jednostranný doklad, ktorý má za úlohu popísať existujúci dlh. Ak ste veriteľom, máte právo na spísaní zmenky so svojim dlžníkom. Zmenka je záväzok, v ktorom sa dlžník zaväzuje majiteľovi zmenky zaplatiť sumu na zmenke uvedenú, vo vopred určený čas na určitom mieste.
Zmenka je jednostranný doklad, teda vlastný ho len jedna osoba, zvyčajne sa nerobí jeho kópia. Výhodou zmenky je, že sa jedná o doklad, ktorý nemá zákonom stanovenú formu zápisu. Platí akákoľvek zmenka, ktorá má všetky náležitosti, ktorá zmenka musí mať. Môže byť napísaná na čomkoľvek a umiestnená kdekoľvek. Smerodajné pre jej platnosť sú len spomínané údaje.
Zmenka nemusí byť ani právnicky overená notárom, stačí aby boli splnené všetky kritéria zápisu (ktorých ale nie je málo, to je nevýhodou zmenky) a bude možné sa zmenkou pracovať aj na súde, pri preukazovaní povinnosti dlžníka k veriteľovi.
Zmenky by sme mohli rozdeliť do dvoch druhov podľa toho, akou "osobou" sú písané (respektíve to je hlavný rozdiel medzi zmenkami oboch druhov), a teda pre koho platí.
Vlastnou zmenkou sa myslí klasická zmenka, v ktorej sa dlžník upisuje (zaväzuje) veriteľovi, že dlh zaplatí za vopred daných podmienok.
Jedná sa o zmenku, ktorú osoba zaväzuje inú osobu, aby zaplatila dlh tretej osobe. Typickým prípadom je, keď vy kúpite tovar od predajcu, tento tovar predáte svojmu kupci, a tomuto kupci spíšete zmenku, aby zaplatil tomu, od ktorého ste tovar pôvodne kúpili vy.
Majiteľ zmenky má v ruke de facto náhradu skutočných peňazí. Zmenku môže totiž v prípade potreba predať za skutočné peniaze, tým pádom dlh prenechá niekomu inému, dlžobný tak bude dlh platiť inej osobe.
Jednou z prvých vlastností je samozrejme fakt, že nie je potrebné notárskeho overenia. Zmenka ale je preukázateľná na súde, je možné s ňou dokazovať dlh alebo dlžnícky úväzok, ale len v tom prípade, že zmenka spĺňa všetky kritériá a náležitosti, ktoré má zmenka obsahovať.
Je možné vytvoriť zmenku, u ktorej po dohovore dlžníka a veriteľa (ručiteľov) dlžník odriekne nárok na prípadný protest proti regulárnosti zmenky, to sa musí urobiť zápisom "Bez protestu.", zmenka je štandardne napadnuteľná aj zo strany dlžníka.
Na prednej strane zmenky je možné spísať aj prípadné čiastočné splatenie úväzkov. Na zadnej strane sa naopak spisuje rubopis s majiteľmi a ručiteľmi zmenky. Po splatení dlhu sa zmenka zvyčajne ničí, v tomto prípade sa jedná o jednostranný úpis, ktorý po svojom zničení zvyčajne nebýva nijako dohádatelný.
Čo sa týka daní, zmenka môže obsahovať aj úrok, potom podlieha platbe dani z príjmu. Nejasná je situácia vo chvíli, keď neexistuje žiadna faktúra ani iný doklad o platení a ak nie je určená istina. Na takýto prípad zákon zrejme nemyslí.
18.5.2016